Tipy na výlet

Volovec - Skalisko 1293m.n.m

Celé územie vrchu je porastené kosodrevinou a bohatou flórou. Pri výstupe síce budete prekonávať takmer tisíc výškových metrov, avšak trasa je príjemná a vedie dobrou lesnou cestou. Pred záverečným strmým stúpaním si môžete dopriať oddych na Chate Volovec, ktorá ponúka pre turistov stravovanie a dokonca aj ubytovanie. Pri chate nájdete výdatný horský prameň, ktorý najmä v lete padne vhod.

Vrcholovú časť tvoria, ako inak, skaliská, ale tiež i väčšia lúka. Odtiaľto sa vám za dobrého počasia naskytnú krásne kruhové výhľady. Za ideálnych podmienok je okrem Vysokých a Nízkych Tatier vidieť až na Ukrajinu a do Maďarska. 

Na Skalisko sa môžete dostať po viacerých značených turistických trasách. Vynikajúcimi východiskovými bodmi sú najmä obce Betliar (cca 9km), Čučma (cca 9km), Henclová, ale tiež aj sedlo Súľová či Uhornianske sedlo.

Prielom Hornádu

Prielom Hornádu je veľkým lákadlom pre slovenských, ale i zahraničných turistov. Je to očarujúca kaňonovitá dolina, dlhá približne 16 km. Predstavuje úsek horného toku rieky Hornád od ústia Veľkej Bielej vody po obec Smižany.

Hornád tu vytvoril počas tisícročí kaňonovité údolie, ktorým vedie tzv. chodník "Horskej služby". Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320 m reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok.

Najväčším lákadlom, aj s malou dávkou adrenalínu, sú pre turistov určite úseky, ktoré sa zdolávajú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rozbúreného Hornádu.

Dolným úsekom doliny Hornádu vedie 15 km dlhá trasa náučného turistického chodníka Prielom Hornádu s 11 informačnými tabuľami oboznamujú s miestnou faunou, flórou a geomorfológiou.

Táto okružná trasa sa radí k tým stredne náročným a kombinuje tak náročný prechod kaňonovitou časťou Prielomu Hornádu a pohodlný pochod po vyhliadkovom hrebeni Ihríka. Východiskovým a cieľovým bodom je rekreačná osada Podlesok.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad je skalnaté bralo terasovitého tvaru neďaleko Spišských Tomášoviec. Z tohto vysunutého brala máte doslova celý svet pod nohami. Vychutnáte si tu veľkolepé a nezabudnuteľné výhľady do rokliny Hornádu ako aj na štíty Vysokých Tatier.

Nakoľko je táto skalná stena vysoká 200 metrov a väčšinou kolmá, je tiež obľúbeným miestom horolezeckého výcviku a skalolezeckých pretekov.

Možností, ako sa na Tomášovský výhľad dostať, je skutočne veľa. Preto záleží len od vašej kondícii a chuti, ktorú z nich si vyberiete. Najjednoduchšia trasa, ktorú zvládnu aj deti či seniori vedie zo Spišských Tomášoviec, odkiaľ je vzdialený približne 1.5 km. Odtiaľ stačí už len nasledovať zeleno značený turistický chodník..

Radzim - 991 m.n.m

Dominantou horného Gemeru je vápencový masív Radzim patriaci do Stolických vrchov. Masív Radzim nie je turisticky veľmi známy a vyhľadávaný je skôr milovníkmi pokojných a málo frekventovaných turistických oblastí.

Radzim má dva vrcholy - Veľký Radzim (991 m n. m.) a Malý Radzim (961 m n. m.). Je jedným z mála masívov, ktoré sú ponechané vo svojom prirodzenom, divokom stave viac-menej bez zásahu ľudskej činnosti. Nachádzajú sa tu zaujímavé miesta – skalné priepasti, ktoré balansujú na hranici schodnosti a len málokto sem vkročí.

Svahy Radzimu ukrývajú tiež niekoľko pozoruhodných jaskýň ako Veľká jaskyňa na Radzime a Veľká priepasť pod Radzimom. Vrcholové časti sú zdobené výraznými, bralnatými vápencovými pasážami, ktoré poskytujú aj pekné výhľady do okolia.

Na Radzim sa môžeme dostať z niekoľkých smerov. Najlepšie výstupová trasa vedie z Brdárky (cca 2 km). Oficiálne značený turistický chodník končí pri vyhliadke Vdovčíkovo sedlo. Odtiaľ je potrebné ísť po vyšliapanom chodníku, ktorý vás dovedie na vrcholy Veľkého a Malého Radzima.